Субота, 27.04.2024, 07:35
Вітаю Вас Гість | RSS

Комунальний заклад "Чернещинський ліцей"
Зачепилівської селищної ради
Красноградського району Харківської області

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Зі святом!
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Історія закладу

Історія становлення навчального закладу


До початку 19 століття в Костяниноградському повіті не було жодної школи. Про це свідчать статистичні записки візитатора Харківської обласної округи І.Ф Тимковського про Костянтиноградський повіт: «Из священников во всем здешнем повете ни один обучением детей не занимается».
 В селі Орчикова Чернещина, яке належало на той час Полтавському Хрестовоздвиженському монастирю, була церква. В 1858 році в селі було відкрито церковно-приходське училище. В якому вчили «Закону Божому», вчили читати і писати. Училище проіснувало до 1913 року, коли була збудована на кошти Констяниноградського земства початкова школа. Приміщення, де знаходилось церковно-приходське училище довгий час називали «дякова школа» - згодом це було просто шкільне приміщення, яке уціліло під час Великої Вітчизняної Війни і ним користувалися довгий час.
Велика частина тих, хто навчалися школу не закінчували. Причиною тому була велика бідність та тяжке становище вчителя. В доповіді Земської управи повітовим Земським зборам говорилося:
«… сельские народные учителя, вследствие получаемого ими скудного содержания, на которое прожить без посторонней помощи, особенно семейным, крайне трудно и даже в некоторых случаях невозможно не могут употреблять все силы свои на интересы дела по занимаемым ими должностям». Земські дворянські збори обмежились тим, що заслухали питання про становище сільських учителів, але нічого не зробили для його покращення. 
Мережа початкових шкіл у повіті весь час розширювалась, а в 1913 році була відкрита в селі Чернещина початкова школа. За свідченням Педько Анастасії Іванівни 1924 року діти бідних людей, а таких у селі була більшість, ходили до школи тільки теплої пори, бо взимку в ніщо було одягтися та взутися.
 Після події 1917 року партія більшовиків поставила завдання ліквідувати неграмотність серед дорослого населення. В приміщенні «дякової школи» була створена недільна школа для дорослих, де вчилися читати і писати. Вчитель цієї школи – Бондар Андрій Карпович. Початкова школа продовжувала працювати до 1930 року, коли була прийнята постанова ЦК ВКП(б) «Про загальне обов’язкове навчання»: цією постановою було започатковано обов’язкове чотирирічне навчання. Школа в Чернещина стала чотирирічною. Директором в той період був Дзюбка Афанасій Васильович. Вчителями працювали: Білик Петро Дмитрович, Гончаренко Микола Васильович. До початку Великої Вітчизняної війни Директорами школи працювали Луньов, Поляков Григорій Васильович, Перерва Прокіп Якович.
 В 1937 рр. Чернещинська школа стала семирічною. Директором семирічки був Поляков Григорій Васильович. Вчителями працювали: Оверко Дарія Микитівна, Обихвіст Надія Митрофанівна, Войко Петро Дем’янович, Таран Тетяна Іванівна, Артеменко Тетяна Олександрівна, Педько Іван Климович. З 1937 по 1941 рр. старшим піонервожатим працював Педько Григорій Никифорович, він загинув на фронті. Не повернувся із фронту і Перерва Прокіп Якович - директор школи.
 Початкові школи були розташовані в селі Новоселівка, в Чернещині – по вулиці Жовтневій (у Розі), а старші класи ходили до школи у центрі села Чернещина, де була «Червона школа» (1913 р.), та ще три шкільні приміщення, одне із яких у 1900 року, а інші збудовані після 1917 року, та після 1945 року. Директором початкової школи у селі Чернещина довгий час був Педько Іван Климович. Іван Климович – один із не багатьох людей, який пройшов всю війну. В Новоселівці директором початкової школи працювала Мірошниченко Настя Єлісєєвна, а вчителями початкових класів – Кирса Галина Іванівна, Волжан Люба Тимофіївна. Трудову діяльність у довоєнний період почали в Чернещинській семирічці. Калюжна Єфросинія Микитівна, Гавриленко Єфросинія Миколаївна, Сливка Іван Васильович. Початкова школа у с. Новоселівка існувала до 1981 року, коли її директором була Верета Олександра Іванівна.
 Коли почалася Велика Вітчизняна війна школа тимчасово припинила свою роботу на час окупації, але у 1943 році почала працювати. «Після війни було дуже тяжке життя: не було підручників, книг, паперу і зошитів. Писали на газетах…» - пригадувала Тетяна Іванівна Таран.
У післявоєнний час директором школи був Вільний Петро Панасович (до 1955 року), потім Мацак Григорій Омелянович, а з 1955 року директором школи працював Войко Петро Дем’янович, хоча працював він на цій посаді недовго, бо у 1658 році директором школи став Таратута Іван Степанович. У 1960–1971рр. директором школи працював Ковальов Григорій Олександрович, за фахом вчитель історії. Його зусиллями був створений краєзнавчий музей та написаний історичний нарис «Історія села Чернещина». З 1964 року в школі працювали Веклич В.П., Джура Т.І., Ковальова М.Т.(вчитель праці, малювання). На початку 70-х років в нашій школі почали свою трудову діяльність Огар Л.С., Хурдей С.І., Веклич М.К., Смолянкіна Л.І., Репніцина В.Г., Ковальов М.Г., (англійська мова), Біляєва А.І., Єгорова М.О., Шибіка В.В. (фізика, математика).
 З 1977 р. директором школи став Перерва Микола Іванович. В цей час розпочато будівництво приміщення нової двоповерхової школи, яке тривало до 1981 року і було справою життя Миколи Івановича. 21 лютого 1981 року шкільна родина відсвяткувала новосілля. Педагогічний колектив у цей час поповнився новими кадрами. В колектив влилося молоде поповнення: Верета О.І., Олешко Т.Л., Передерій О.В., Куличко О.М. (біологія, географія), Фоміна Т.І. (російська мова). До 1987 року школа була восьмирічною. Восьмирічна Чернещинська школа в середині 70-х років налічувала 227 учнів, 15 вчителів, а в початковій школі 36 учнів і 2 вчителі. 
 В 1987 році школа стала середньою, директором школи з 1980 року працювала Хорло Віра Іванівна. В 1986 році в школу прийшли нові вчителі: Лис Ольга Анатоліївна (вчитель хімії, біології), Четвертак Світлана Михайлівна (вчитель історії), Веклич Світлана Василівна (старша піонервожата), Веклич Світлана Вікторівна (вчитель іноземної мови). Трагічна смерть перервала активну життєву діяльність Віри Іванівни Хорло, людини, що пишеться з Великої літери.
З 1988 року  школу очолює досвідчений вчитель, Відмінник народної освіти - Олешко Тетяна Леонідівна. 
В грудні 2010 року Чернещинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів перейменована в заклад нового типу «Чернещинський навчально-виховний комплекс «загально - освітній навчальний заклад І-ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад». В Зачепилівському районі це перший такий заклад.
З 22 жовтня 2018 року заклад очолює Птиця Інна Іванівна, яка була обрана на цю посаду за рішенням конкурсної комісії Зачепилівської районної державної адміністрації. 
Рішенням XXIV сесії  VIII скликання Зачепилівської селищної ради  від 13.06.2022 року № 3777 «Про перейменування та затвердження статуту у новій редакції Чернещинського навчально – виховного комплексу «загальноосвітній навчальний заклад  І-ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад» Зачепилівської селищної ради Харківської області», відповідно до наказу відділу освіти, молоді та спорту Зачепилівської селищної ради від 26.06.2022 №84 заклад перейменовано на Комунальний заклад «Чернещинський ліцей» Зачепилівської селищної ради Красноградського району Харківської області.
Календар
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Пошук
Архів записів
Корисні сайти
Погода в Чернещині


Copyright MyCorp © 2024
Конструктор сайтів - uCoz